RagoS

Ciekawe informacje dla Cievie!

zima uv

Szkodliwy wpływ promieniowania UV na naszą skórę i cały organizm kojarzy nam się przede wszystkim z palącym słońcem i latem. Warto jednak mieć świadomość, że promieniowanie UV nie jest sezonowe i zimą jest równie silne jak latem. Jeśli myślimy, że poza wakacjami nie musimy się chronić przed słońcem, jesteśmy w dosyć dużym błędzie.

Promieniowanie UV ma wiele korzystnych właściwości dla naszego organizmu, jednak w nadmiarze może być wyjątkowo szkodliwe. Wpływa ono bowiem na osłabienie produkcji kolagenu w skórze, a także na zwiększenie działania wolnych rodników, czyli substancji, które odpowiadają za procesy starzenia się nie tylko skóry, ale również całego organizmu. Co więcej, nadmiar promieniowania UV jest szkodliwy także ze względu na jego właściwości kancerogenne. Wszystkie nowotwory skóry, włącznie z groźnym czerniakiem, mają swoje podłoże w nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy więc skórę chronić o każdej porze roku, także zimą.

Groźne promieniowanie zimą

Promieniowanie słoneczne w zimie działa podobnie jak w sezonie letnim. Co więcej, bywa wyjątkowo szkodliwe w szczególności na śniegu, który odbija nawet 90 procent promieniowania. Niekorzystne są również tereny górskie, gdyż góry i wyżyny odbijają promieniowanie pod takim kątem, że trafia ono bezpośrednio na naszą skórę. Dużym zagrożeniem jest też fakt, że zimą na słońcu przebywamy dużo dłużej niż latem. Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy spragnieni ciepła słonecznego i przyjemnych promieni. A po drugie, w sezonie zimowym, gdy na dworze jest dosyć chłodno, słońce nie pali nas tak latem a więc nie szukamy cienia. Promieniowanie słoneczne w sezonie zimowym ma więc całkiem spore pole do popisu. Warto więc dbać o swoją skórę, szczególnie te jej partie, które pozostają odsłonięte.

Większość ciała chroni ubiór

Promieniowanie słoneczne w zimie ma, na szczęście, ograniczony dostęp do naszej skóry. Najczęściej jesteśmy bowiem grubo ubrani, a jedynie twarz i dłonie są narażone na negatywne efekty działania promieniowania słonecznego. Aby im zapobiegać, warto dbać o stosowanie odpowiednich kosmetyków, które posiadają nie tylko bogaty skład odżywczy i nawilżający, ale również wysoki faktor ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki ochronne trzeba mieć ze sobą szczególnie wtedy, gdy planujemy zimowe wakacje w górach. Aby kosmetyki działały skutecznie, warto zadbać o och prawidłowe stosowanie. Kremy czy inne preparaty z filtrami nakładamy około 20 minut przed wyjściem na słońce, aby zdążyły się wchłonąć i stanowiły właściwą ochronę.

Kremy ochronne w sezonie zimowym należy zawsze nakładać w pomieszczeniu, szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz. Warto mieć świadomość, że stok czy inne miejsce pełne śniegu to nie wakacyjna plaża. Jeśli nałożymy preparat na zewnątrz, a będzie spory mróz, krem nie wchłonie się, a zamarznie na powierzchni skóry i może ją dodatkowo uszkodzić. Lepiej uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianej, jeśli chcemy cieszyć się słońcem na stoku. W naszej zimowej kosmetyczce nie powinno również zabraknąć ochronnych pomadek do ust. Słońce i mróz mogą mocno wysuszać nasze usta, dlatego też konieczna jest im wyjątkowo skuteczna ochrona.

Ostrożnie z opalaniem się na stokach

W czasie urlopu w górach, szczególnie tych wysokich i położonych w rejonach, w których często świeci słońce, warto zachować umiar z opalaniem. Owszem, możliwość opalania się na tarasie górskiego hotelu w środku zimy z pewnością jest kusząca. Jednak, w odróżnieniu od opalania latem, często nie czujemy, jak mocno słońce nas pali. Zwykle dopiero po urlopie okazuje się, że nasza skóra jest nadmiernie spalona słońcem, podrażniona i mocno uszkodzona. Na zimowe wakacje warto więc zabierać preparaty z filtrami i stosować je zawsze wtedy, gdy wychodzimy na słońce.

Sprawdź ofertę uvkids.pl

Okulary przeciwsłoneczne – noś także zimą Choć okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się ze słońcem, latem i wakacjami, warto nosić je także w czasie słonecznych dni w sezonie zimowym. Promieniowanie słoneczne działa bowiem degenerująco nie tylko na naszą skórę, ale również na oczy. Może powodować sporo dolegliwości i chorób, włącznie z systematycznym pogarszaniem się wzroku. Okulary słoneczne na zimę powinny być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne, bezproblemowe w użytkowaniu. Zwracajmy uwagę także na szkła – nie mogą być sztucznie przyciemniane i pozbawione filtrów. Szkła, które nie zawierają filtra, a jedynie są wykonane z ciemnych materiałów szkodzą o wiele bardziej niż brak okularów. Powodują bowiem, że nasze źrenice rozszerzają się, a co za tym idzie – wpuszczają do wnętrza oka dużo więcej szkodliwych promieni. Jeśli więc kupujemy okulary przeciwsłoneczne, zawsze trzeba zwracać uwagę na to, czy posiadają wysoki filtr ochronny. Lepiej jest zainwestować więcej w okulary doskonałej jakości i prawdziwie chroniące nasze oczy, zamiast kupować produkty, które świetnie się prezentują, ale za to są całkowicie pozbawione jakichkolwiek właściwości ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *